Skupinu vitamínu D tvoří vitamíny s podobnou chemickou strukturu. Nejvýznamnějším je vitamín D3, zapomínat bychom ale neměli ani na vitamín D2. Oba totiž pomáhají dodat tělu potřebné „déčko“.
Vitamín D: Kde ho hledat?
I když patří vitamíny D2 a D3 do jedné skupiny, jejich zdroje by nemohly být odlišnější. Zatímco vitamín D3 najdeme pouze v potravinách živočišného původu, vitamín D2 v těch rostlinných. Vitamín D3 obsahují přirozeně tučné ryby a rybí tuk, ale také vaječné žloutky nebo játra. Vitamín D2 pomohou ve stravě doplnit houby, které byly vystaveny slunečnímu záření. Právě z něj přitom dokáže získat vitamín D2 i lidský organismus.
Vitamín D3: Účinky „déčka“ ocení každý
Pokud se podíváme zblízka na účinky spojené s vitamínem D, zjistíme, že může být prospěšný skutečně pro každého.
- Vitamín D přispívá k vstřebávání a využití vápníku a fosforu. Vápník je přitom hlavním stavebním prvkem kostí, zatímco fosfor se podílí na jejich pevnosti a regeneraci. S tím souvisí i jeden z jeho dalších vlivů: pomoc při udržování normální hladiny vápníku v krvi. A to je důležitější, než se může na první pohled zdát.
- Dalším účinkem vitamínu D je podpora normální činnosti svalů. Svalová vlákna potřebují dostatečné množství vápníku k tomu, aby se mohla stahovat a uvolňovat. A vitamín D se podílí na tom, aby se vápník do svalů dostal.
- Většina lidí má vitamín D spojený s pozitivním vlivem na imunitní systém. Receptory pro vitamín D jsou totiž téměř ve všech imunitních buňkách. Tam se podílejí na spuštění imunitní odpovědi, ale také na zklidnění jejich přehnané reakce.
- Poslední z účinků vitamínu D může být pro „neodborníky“ méně uchopitelný. Jedná se o podporu procesu dělení buněk, přirozeného biologického procesu, který je součástí regeneračních mechanismů.
Co dělat, pokud chceme mít dostatek vitamínu D?
Pokud většinu dne trávíte uvnitř (a je tomu tak i právě teď), zkuste co nejdříve vyrazit ven – nejen na čerstvý vzduch, ale hlavně na slunce. Pokožka při vystavení UVB záření přirozeně vitamín D vytváří. Stačit to ale nebude. Pro získání vitamínu D je důležité zařadit také dostatek jeho přirozených zdrojů v jídelníčku, případně zvážit užívání doplňků stravy s vitamínem D3. To může být vhodné zejména v období s nižší sluneční intenzitou. Vzhledem ke geografické poloze naší republiky a tomu, že při letním pobytu běžně používáme ochranné prostředky proti UV záření, není chybou ani letní doplňování „déčka“.
Zdroj:
https://www.nzip.cz/clanek/1131-vitamin-d
https://www.szpi.gov.cz/clanek/voditka-k-problematice-zdravotnich-a-vyzivovych-tvrzeni.aspx