Přírodní vitamíny na imunitu ji pomohou přirozeně podpořit

Návrat k tomu, co nám nabízí příroda, je jedním z moderních trendů v oblasti péče o fyzickou a psychickou kondici. Pojďme se podívat na to, jaké přírodní vitamíny na imunitu mohou podpořit obranyschopnost organizmu i kde je možné získat kvalitní vitamín C, který do této skupiny rozhodně patří.

Přírodní vitamíny na imunitu ji pomohou přirozeně podpořit

Kvalitní vitamín C: nehledejte ho jen v citrusech

Vitamín C je jedním z nejznámějších spojenců imunitního systému. Působí jako silný antioxidant, což znamená, že pomáhá chránit buňky před poškozením způsobeným škodlivými molekulami nazývanými volné radikály. Tím, že se podílí na ochraně jednotlivých buněk, zároveň prospívá organizmu. Vitamín C podporuje také vznik a aktivitu bílých krvinek. 

Bílé krvinky neboli leukocyty jsou součástí imunitního systému a pomáhají chránit tělo před škodlivými mikroorganismy. Dokáží je rozpoznat a buď je přímo zničit, nebo na ně upozornit další části imunitního systému. 

Vitamín C se vyskytuje v zahraničních i domácích potravinách. Mezi ty lokální patří například paprika, černý rybíz, brokolice, kapusta nebo rakytník. Vitamín C ale najdete i v jahodách, šípcích, petrželi, kopřivách nebo křenu.

Přírodní vitamín na imunitu můžete získat i ze slunečního záření

Vitamín D se často označuje jako „sluneční vitamín“, protože si ho tělo dokáže vytvořit díky působení slunečního UVB záření na pokožku. Jedná se o další vitamín, který přispívá k normální funkci imunitního systému. Pomáhá totiž aktivovat určité typy bílých krvinek, zejména T-lymfocyty, které dokážou rozpoznat a zlikvidovat škodlivé patogeny. Dostatečně vysoká hladina vitamínu D má tedy pozitivní vliv na schopnost organizmu efektivně reagovat na škodlivé mikroorganizmy.

Vitamín D přirozeně obsahují potraviny jako tučné ryby, vaječné žloutky a mléčné výrobky. V mnoha případech může být ale vhodné zvážit i jejich dodání v podobě doplňku stravy.

A co dál?

Vitamíny C a D nejsou zdaleka vším, co může příroda nabídnout. Mezi další prospěšné látky spadající do skupiny antioxidantů patří například flavonoidy. I přes cizí označení se jedná o sloučeniny, se kterými se můžete setkat zcela běžně. Nachází se mimo jiné v

Stejně jako vitamín C i flavonoidy pomáhají neutralizovat volné radikály a podporují tak obranyschopnost organizmu před oxidačním stresem.

7 zajímavostí o imunitním systému

  1. Existují 2 typy imunity: vrozená a získaná – vrozená imunita reaguje okamžitě, zatímco získaná se vyvíjí při setkání se škodlivými mikroorganizmy. 
  2. V těle je více typů bílých krvinek – jednotlivé typy přitom mají různé úkoly.
  3. Střevní mikrobiom může podpořit imunitní systém – pomáhá udržovat rovnováhu mikrobů v těle.
  4. Novorozenci mají dočasnou ochranu od matky – protilátky získávají prostřednictvím placenty a mateřského mléka.
  5. Na vývoji T-lymfocytů, důležité složky získané imunity, se podílí brzlík – orgán, který s věkem postupně atrofuje.
  6. Pravidelný pohyb může posilovat imunitní systém – zlepšuje cirkulaci bílých krvinek a má pozitivní vliv na fungování celého organizmu.
  7. Kvalitní spánek podporuje funkci imunitního systému – během něj se mimo jiné produkují cytokiny, látky podílející se na obranyschopnosti. 


Zdroj:

ImuBerin balení

ImuBerin

Komplexní doplněk stravy vyvinutý podle originální norské receptury.
Vyzkoušejte zdarma*

* platíte pouze poštovné a balné 49 Kč


©2025 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.
Odesílá se...